ubitad.org.tr

Uluslararası Bilişim Teknolojileri Araştırma Derneği

  Türkiye'nin siber güvenlik uzmanları Cyber Camp'te yetişiyor

  Kategori: Teknoloji Tarih: 26-04-2018, 23:31
  Türkiye'nin siber güvenlik uzmanları Cyber Camp'te yetişiyor


  Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Turkcell’in sponsorluğunda, Bilişim İnovasyon Derneği ve Mental HR tarafından düzenlenen eğitim kampında, geleceğin siber güvenlik uzmanlarına özel eğitimler verildi.
  Kampa katılan 40 genç, ülkeleri tehdit eden siber saldırılara karşı donanımlı birer siber güvenlik uzmanı olacaklar. Eğitimde başarılı olan 15 kişi, Türkiye'de dijital dönüşümün öncüsü Turkcell'de istihdam edilecek.
  Etkinliğin kapanış töreni Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hilmi Güler ve Bilişim İnovasyon Derneği Başkanı Mehmet Fatih Zeyveli’nin katılımıyla gerçekleşti.
  Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Kavranoğlu, bilim ve teknolojinin 2023 hedefleri ışığında Türkiye'nin dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer almasında çok önemli rolü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
  "Siber güvenlik, internet erişiminin ve kişisel bilgisayarların günlük hayata dahil olduğu 1990’lı yıllarda gündemimize girdi. Bu konu her geçen gün daha önemli hale geliyor. Çünkü tehditler artıyor. Siber güvenlikte en önemli şey, uzmanların yetişmesi ve kamuoyunun bilinç seviyesinin artırılmasıdır. Türkiye’nin de bu alandaki gelişmelere uyum sağlayabilmesi için bilim ve teknoloji ekosistemini ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak şekilde bir vizyon ve eylem birliği içerisinde çalışması büyük önem taşıyor. Dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer almak için bilim ve teknolojiye dayalı bütünsel bakış açısıyla çalışmamız gerekiyor."

  - "Türkiye'de 2017 boyunca günlük ortalama her 3 dakikada bir siber saldırı yapıldı"

  Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da siber güvenlik konusunun Türkiye için hassasiyetine dikkati çekerek, "Ülke olarak, yaşadığımız coğrafyanın çetin şartlarından kaynaklanan güvenlik tehditleri, siber dünyada da aynen geçerlidir." ifadesini kullandı.
  Akça, bugün dünyanın en çok siber saldırı yapılan ülkeleri arasında Türkiy'nine 5'inci sırada yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:
  "Türkiye'nin önünde sadece Amerika, Rusya, Çin ve Hindistan var. Türkiye'de 2017 senesi boyunca günlük ortalama her 3 dakikada bir siber saldırı yapıldı. Bir önceki yıl ile kıyaslandığında siber saldırıya uğrayan şirket sayısındaki artış yüzde 30 olarak gerçekleşti. Bu açıdan bakıldığında ülkemizin bu alandaki yetişmiş insan gücüne ne kadar çok ihtiyacı olduğu daha kolay anlaşılabilir. Burada gençlere çok mühim görevler düşüyor. Siber saldırıların sınırı ya da ne zaman yapılacağı belli değil. Siber güvenlik konusunda uzmanlaşan gençler, güvenlik çemberinin nasıl oluşturulacağını belirleyecek."
  40 uzman adayına 10 günlük eğitim

  Verilen bilgiye göre, bu yıl ikincisi düzenlenen Cyber Camp organizasyonuna 2 bin 530 kişi başvurdu. Bilişim teknolojileri ve siber güvenlik konularında temel düzeyde bilgisi olanlarla yapılan eleme sınavı ve mülakatlardan sonra 40 kişi eğitim için kabul edildi. Üniversite 4'üncü sınıf öğrencisi, yeni mezun ya da en fazla 2 yıl iş deneyimi olanlardan seçilen 40 aday, 10 günlük eğitim süresince siber ataklara karşı özel olarak eğitildi.

  Etkinliğe katılan siber güvenlik uzmanı adayları, organizasyon süresince Penetrasyon Testi Yöntemleri, Gizli Ağ Keşfi, Pasif Trafik Tespiti, Uzak Kök Güvenlik Açığı, Yetki Yükseltme Saldırısı ve IPv6 Güvenlik Açıkları konusunda çok özel eğitimler aldı.
  Turkcell, geçen yıl düzenlenen organizasyon sonrası 13 kişiyi bünyesine katmıştı.

  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/turkiyenin-siber-guvenlik-uzmanlari-cyber-campte-yetisiyor-40729372
  Raffaella 9 Mart 2019 00:31

  Desiree 19 Mart 2019 05:51

  На нашем сайте вы можете найти все про Освобождение от физкультуры
  Alıntı yap
  Kimberly 6 Nisan 2019 01:15

  На нашем сайте вы можете найти все про мошенников
  Alıntı yap
  David 17 May 2019 01:36

  На нашем сайте вы можете найти все про Газовый обогреватель для кафе от баллона
  Alıntı yap

  Ubitad.org Seminerleri devam ediyor

  ubitad.org Sincan'da gençlerle buluştu....

  İnsan hatası siber güvenliğin en zayıf halkası

  Ponemon Institute tarafından 612 bilgi güvenliği uzmanı ile gerçekleştirilen ankete göre en büyük siber tehdit faktörü insan hatası....

  Dünya Siber Savaşı başlıyor! Ruslar harekete geçti, dünya alarmda

  Rusların siber saldırı hazırlığı içinde olduğu ve bu bağlamda dünya genelinde çok sayıda route'u (yönlendirici) hack'leyerek kamu kurumlarına, büyük şirketlerin veritabanına ve kritik önemde görülen internet servis...

  Türkiye’nin kalbi için yer altına üs! Yeri gizli tutulacak…

  Ankara’ya ‘çok gizli’ bir merkez kuruluyor. Kamunun stratejik kurumlarındaki veriler Ankara’da yer altında kurulacak gizli tesiste depolanacak. Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi hiçbir saldırıdan etkilenmeyecek....

  Yorum ekle
  Lütfen düşüncelerinizi özgünce ifade etmeye çalışın

  Kodu girin:
  Güvenlik Kodu (CAPTCHA)
  Kodu GüncelleÖrnek Resim
Sitemizi değerlendirin

image
image
image
image
Site hakkında

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları ubitad’a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Etiketler


«    May 2019    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031